Medlemslista

De här organisationerna är medlemmar i Byanätsforum ideell förening. En nationell intresseförening för landets alla bredbandsföreningar som driver byanät.

Ansök om medlemskap på sidan Bli medlem. Vi uppdaterar vårt medlemsregister kontinuerligt. Kontakta oss om du saknar din förening i listan eller om du vill ändra eller lägga till något.

Snabblänkar till länen nedan:

Bredbandsföreningar

Namn Ort Webbplats
Blekinge län
Byarna över Sjöarna Fiber ekonomisk förening Olofström https://byarna.se
Silpinge Fiber ekonomisk förening Ronneby http://silpingefiber.info/
Dalarnas län
By-Horndal Landsbygdsfiber Ekonomisk Förening By Kyrkby http://by-fiber.se
Drevdagens fiberförening Ekonomisk förening Idre
Envikens Fiber Ekonomisk förening Enviken https://www.envikensfiber.se/
Evertsbergs Fiberförening ekonomisk förening Mora
Fiber i Vad ekonomisk förening Söderbärke http://www.fiberivad.se
Grövelfiber Ekonomisk förening Idre http://www.grovelfiber.se
Gördalen-Mörkret fiberförening ekonomisk förening Solna http://www.gmfiber.se
Moje Fiberförening ekonomisk förening Gagnef
Nybergets fiber ekonomisk förening Stora Skedvi
Älvdalens Finnmark Fiber Ekonomisk Förening Älvdalen
Gotlands län
Bredband Bro ek. för. Visby https://bredbandbro.se
Eskelhem Tofta Fiber Ekonomisk förening Gotlands Tofta https://etfiber.se
Fibernät Gotland ekonomisk förening Visby https://fibernatgotland.se
Fröjel Fiber Ekonomisk förening Klintehamn http://www.frojelfiber.se
Fåröfiber Ekonomisk förening Fårö
Rone Eke Fiber Ekonomisk förening Havdhem
Hallands län
Byafiber i Falkenberg ekonomisk förening Ätran https://byafiber.se
Fibernät i Stamnared Ekonomisk förening Veddinge
Krogsereds Fiber ek. för. Ätran https://www.krogseredsfiber.se
Kungsjö Nät Ekonomisk förening Kungsäter https://www.kungsjonat.se/
SIDnet Ek. för. Tvååker
Åkulla Fibernät Ekonomisk Förening Varberg
Jämtlands län
Bodsjö Fiber Ekonomisk Förening Gällö http://www.bodsjofiber.se
Västertåsjö Fiberförening ekonomisk förening Norråker http://www.tasjo.se
Jönköpings län
Sandshults Bredbandsförening Ekonomisk förening Gislaved
Kalmar län
Fiber Fenix ekonomisk förening Högsby
Fiber Fågelforsvägen Ekonomisk förening Högsby
Mörtfors Fiber, ekonomisk förening Fårbo
Kronobergs län
Ekonomisk förening Växjö East Fibre Växjö http://www.veff.se
Fagernet ekonomisk förening Tingsryd
Lidhult Lights Lidhult
Västra Skogsbrynet fiber ek. för. Strömsnäsbruk https://sites.google.com/site/vaestraskogsbrynet/
Skåne län
Fiber i Gumlösa och Sörby ekonomisk förening Vinslöv http://www.fibergos.se
Karstorps Samfällighetsförening Åkarp https://ksmf.se/
Norra Strö Fiber ekonomisk förening Fårlöv https://norrastro.se/fiber/
Vangafiber Ekonomisk förening Villands Vånga http://www.vangafiber.com/
Stockholms län
Fagerviksstigens Bredband Ekonomisk förening Gräddö
Förängsudden Fiber ekonomisk förening Blidö http://forangsuddenfiber.se/
Harö Bredband Ekonomisk förening Harö http://www.harobredband.se
Nämdö Fiber Ekonomisk förening Lidingö http://www.namdofiber.se/
Runmarö Bredband ekonomisk förening Runmarö https://www.rbef.se/
Stockholms Skärgårdsnät AB Ornö http://www.skargardsnatet.se
Uppsala län
Börje-Net Öst Ekonomisk förening Björklinge https://borje.net
Södra Jumkils Fiberförening ekonomisk förening Bälinge http://jumkil.net
Torsvi fiber ekonomisk förening Enköping
Värmlands län
Högerud Fiber Ekonomisk Förening Klässbol http://www.fiber.hogerud.se
Kymstad Fiber Ekonomisk förening Gräsmark
SellNet ekonomiska förening Årjäng https://www.sellnet.se
Svanskog fibernät ekonomisk förening Svanskog https://svanskogfibernat.se
Säfflebygdens Fibernät Ekonomisk Förening Säffle
Västerbottens län
HissjöNet Ekonomisk förening Umeå http://www.hissjo.net
Stöcksjö Ansmark IT Förening Umeå https://www.stocksjo.nu
Tavelsjö ByaNät Ekonomisk förening Tavelsjö http://www.bygdeportalen.se
Västmanlands län
Engelnet ekonomisk förening Ängelsberg https://www.engelnet.nu/
Åvestbo fiber ekonomisk förening Fagersta
Västra Götalands län
Askum Fiber Ekonomisk förening Hunnebostrand https://askumfiber.nu/
Bergs Fiber ekonomisk förening Timmersdala https://bergsfiber.se
Björketorps Fiber ekonomisk förening Skene http://bjorketorpsfiber.se/
Bokenäs Fiber ekonomisk förening Uddevalla http://www.bokenasfiber.se
Bredareds Fiber ekonomisk förening Bredared http://www.bredaredsfiber.se
Bredbandsfiber i Odensåker, Ekonomisk förening Väring http://odensakerfiber.se/
BroNet i Lysekil Ekonomisk förening Munkedal https://www.bronet.se/
Brålanda Frändefors Fiber Ekonomisk förening Brålanda
Dragsmark Fiber Ekonomisk Förening Uddevalla http://www.dragsmarkfiber.se
Edsleskogs fibernät ekonomisk förening Åmål
Fiber Falbygden ekonomisk förening Falköping https://fiberfalbygden.se
Fiber för Istorp och Öxnevalla ek för Istorp http://www.fibisox.se
Fiber väster om Viskan Horred http://fibervasteromviskan.se
Finnekumla Fiber Ekonomisk Förening Vegby
Flicksäter Fiber Ekonomisk förening Frändefors https://fvff.se
Forshällabygden Fiber ekonomisk förening Ljungskile https://www.forshallafiber.se
Framtidsbandet Bredhall ekonomisk förening Älgarås https://bredhallfiber.se
Gullholmen Fiber Ekonomisk Förening Gullholmen
Gullspång fiber ekonomisk förening Hova http://gfef.se
Hogdals Fiber ekonomisk förening Strömstad https://hogdalsfiber.se
HRH Fiber Ekonomisk Förening Vårgårda https://hrhfiber.se/
Hyssna Fiber ekonomisk förening Hyssna http://www.hyssnafiber.se
Högsäters Fiber ekonomisk förening Högsäter https://hogsatersfiber.se
Kråkered Fiber ekonomisk förening Borås http://www.krakeredfiber.se
Lagmansholm-Hols Ekonomisk förening Vårgårda https://LHfiber.se
Larv Längjum Fiber Ekonomisk förening Lerum http://www.larvlangjumfiber.se/
Lavad FFH ekonomisk förening Tun http://www.lavadffh.se
Laxarby fiber ekonomisk förening Bengtsfors http://www.laxarbyfiber.se
LNS-fiber ekonomisk förening Vårgårda https://lnsfiber.se/
Lyse Fiber Ekonomisk Förening Lysekil https://www.lysefiber.se/
Mossebo Norra Fiberförening Ekonomisk förening Grimsås
Myckleby Fiberförening ekonomisk förening Stillingsön http://www.mycklebyfiber.se
Nössemarks Fiber Ekonomisk Förening Ed http://nossefiber.se
Od-Alboga Fiber ek. för. LJUNG http://od-alboga.se/fiber/
Prässebo Fiber Ekonomisk förening Prässebo http://prassebofiber.se
Sexdrega fiberförening ekonomisk förening Sexdrega
Siene-Horla-Kärtared Fiber ek. för. Vårgårda http://shkfiber.se
Skepplanda fiberförening Ekonomisk förening Skepplanda http://skepplandafiber.se/
Skredsviks fiber Ekonomisk förening Uddevalla https://www.skredsviksfiber.se
Skålleruds Fiberförening ekonomisk förening Mellerud http://www.skallerudsfiberforening.se
Sämsholms Fiber, ekonomisk förening Herrljunga
Thasse ekonomisk förening Gullspång https://thassefiber.se
Torestorps Fiber Ekonomisk Förening Torestorp https://www.torestorpsfiber.se
Ulvåkerbygdens fiber ekonomisk förening Väring http://www.ulvaker.se
Utby Fiber ekonomisk förening Uddevalla https://utbyfiber.se
Valla Fiber ekonomisk förening Hjälteby
Vänerkantens fiber i Mariestad ekonomisk förening Mariestad http://www.vanerkantensfiber.se
Väring sydost fiber ekonomisk förening Väring http://varing.se
Västra Tunhem Fiber Ekonomisk förening Västra Tunhem https://vastratunhemfiber.se
Älekulla Fiber Ekonomisk Förening Älekulla http://wwwalekullafiber.se
Ödskölt Fiber Högsäter http://www.odskoltfiber.se/
Öxabäck Fiber Ekonomisk förening Göteborg http://www.0xafiber.se

Paraplyföreningar och övriga medlemmar

Namn Ort Webbplats
Coompanion Sverige Ekonomisk förening
Stiftelsen Folkets Hubb
Fibernät Gotland ekonomisk förening Gotland https://fibernatgotland.se
Stockholms Skärgårdsnät AB Stockholm http://www.skargardsnatet.se
Västfiber ekonomisk förening https://vastfiber.se/
Scroll to Top