Webbinarium

Byanätsforum arrangerar webbinarier med olika teman. Inbjudan skickas ut via vårt nyhetsbrev, där får du även information om hur du anmäler dig.

Zoom

Vi använder oss av ett verktyg som heter Zoom och som de flesta kan använda oavsett om man sitter på en dator som är låst för att ladda ner programvara eller inte. I vissa fall kan brandväggar i systemet sätta stopp men du kan testa så att du kan använda Zoom genom att gå in på zooms testsida.

https://zoom.us/test

Genomförda webbinarier

Efter att du har sett ett webbinarium får du gärna svara på några utvärderingsfrågor så vi vet vad du tyckte om webbinariet och ge tips på kommande ämnen.

25. Svartfiber. 11 mars 2024
Föredragande: Magnus Andersson, Föreningsjuristen, Rasmus Rahm, Svenska Stadsnätsföreningen, Henrik Gedda, NetWest.
Mikael Carlsson Kerstell, verksamhetsutvecklare Byanätsforum ideell förening, modererar.

24. Självskattning och krisberedskap. 11 oktober 2023
Föredragande: Jimmy Persson, Svenska Stadsnätsföreningen och Eiwor Backelund Jacobsson, ordförande Byanätsforum ideell förening.
Mikael Carlsson Kerstell, verksamhetsutvecklare Byanätsforum ideell förening, inleder.

23. Framtidssäkra din administration med Fiberekonomi. 14 september 2023
Föredragande: Mikael Carlsson Kerstell, verksamhetsutvecklare Byanätsforum ideell förening, och Göran Elfving, Fiberekonomi.

22. Engagemang och energi i en bredbandsförening. 4 maj 2023
Föredragande: Eiwor Backelund Jacobsson, ordförande Byanätsforum ideell förening, inspirerar och ger idéer till styrelser i bredbandsföreningar.

21. PTS Bredbandsstöd 2023. 24 maj 2023
Föredragande: Mårten Edberg, Tavelsjö Byanät och Byanätsforums styrelse samt representanter från Forntomta fiberförening.

20. Samtal om Energigemenskaper. 27 april 2023
Föredragande: Ewa Engdahl från Coompanion och vice ordförande Byanätsforum

19. Panelsamtal under Landsbygdsveckan 2023. 4 maj 2023
Deltagare i samtalet: Eric Åkerlund (Västra Götalandsregionen), Eiwor Backelund Jacobsson (Ordförande Byanätsforum) och Per Fröling (Svenska Stadsnätsföreningen)

18. Förvaltning, förvaltningsplaner och Förvaltningswebben. 6 mars 2023
Talare: Magnus Andersson (Föreningsjuristen), Johnny Ederyd (Hawkeye Computing) och Börje Green (Silpinge fiber och ledamot i Byanätsform styrelse)

17. Om PTS Samråd (och kopplingen mellan samråd och bredbandsstöd) . 20 februari 2023

Länk till PTS presentation (pdf)
Länk till PTS instruktionsfilm (Youtube)
Länk till instruktion för QGIS och PTS Byggnadsförteckning (pdf)

Talare: Rebecca Berlin och Sandra Ramke, Ingeborg Löfgren (PTS), Mårten Edberg (Tavelsjö Byanät/ledamot i Byanätsforums styrelse).

16. Om Fusioner (process och erfarenheter från nät som fusionerats). 5 december 2022

15. Om PTS Bredbandsstöd och erfarenheter från tidigare ansökningsprocesser. 1 juni 2022

14. Om iNSIDE #5 (Utförande-, drift-, och övervakningsrollens användning av systemet.) 28 oktober 2021

13. Om iNSIDE #4 (Projekteringsrollens användning av systemet) – 26 augusti 2021

Talare: Johnny Ederyd, Hawkeye Computing

12. Om iNSIDE #3 (Planerings- och marknadsrollens användning av systemet) – 17 juni 2021

Talare: Johnny Ederyd, Hawkeye Computing

11. Bredbandsstödet från Post- och telestyrelsen – 22 april 2021

Talare: Cecilia Bäckelin, Helene Källse, Anna Larsson och Jenny Wilke Blanck från PTS samt Magnus Andersson, Föreningsjuristen.

Här kan ni ladda ner PTS presentation som en pdf

10. Om iNSIDE #2 (Inläggning av data över nät som redan är byggda) – 7 april 2021

Talare: Johnny Ederyd, Hawkeye Computing

9. Bokföringsexpertens bästa tips – 11 februari 2021

Talare: Göran Elfving, Fiberekonomi

8. Om iNSIDE #1 (Övergripande genomgång) – 28 januari 2021

Talare: Johnny Ederyd, Hawkeye Computing

7. Breddat styrelsearbete – 15 juni 2020

Talare: Louise Edqvist Lendefors, Coompanion – Göran Elfving, Fiberekonomi – Joachim Keim, Coompanion

6. Vad innebär SLA (Service Level Agreement) för bredbandsföreningar – 30 januari 2020

Talare: Pontus Barck, BRS Networks – Pelle Persson, Svenneby Bottna Fiber – Peter Bryne, Svenska Stadsnätsföreningen

5. Markavtal och intrångsersättningar – 28 november 2019

Talare: Magnus Andersson, Byanätsforums kansli/Coompanion/Föreningsjuristen – Björn Galant, LRF – Per Ahlström, Eskelhem Tofta Fiber

4. Om efteranslutningar – 26 september 2019

Talare: Mattias Svanold, Bredbandsforum – Per Ahlström, Eskelhem Tofta Fiber – Mikael Söderberg, Skepplanda Fiberförening – Magnus Andersson, Byanätsforums kansli/Coompanion/Föreningsjuristen

3. Jobba ekonomiskt – 10 juni 2019

Talare: Ylva Lundkvist Fridh, Hela Sverige ska leva – Tom Sjötun, Ödskölt Fiber

2. Säkerhet och robusthet – 25 april 2019

Talare: Jimmy Persson, Robust Fiber/Svenska Stadsnätsföreningen – Jörgen Nordman, Ledningskollen – Bengt Adlén, Förängsudden Fiber

1. Fördelar med samverkan – 28 februari 2019

Talare: Mats Jangdal, Fibersamverkan – Eiwor Backelund Jacobsson, Västfiber – Mats Karlsson, Nordmarkens fiberförening – Torbjörn Axelsson, Säffle Landsbygdsnät

Rulla till toppen